Čo je prírodná kozmetika?

Aj ty chceš žiť a starať sa o seba zdravšie? Chceš dať svojmu telu a pokožke výživné látky, ktoré potrebuje? V dnešnej dobe sa často stretávame s pojmami prírodná, bio, či organická kozmetika. Ako sa v tom všetkom vyznať a vedieť, čo je to pravé „orechové“ a prečo vlastne je dobrá prírodná kozmetika?

Najväčším orgánom nášho tela je koža. Najdôležitejšou úlohou kože a pokožky je udržiavať „dobré veci“ vo vnútri a „zlých“ sa prostredníctvom nej zbaviť. My sa o pokožku snažíme, samozrejme, čo najlepšie starať. Poličky v kúpeľniach máme preplnené produktami, ktoré sľubujú tú najlepšiu starostlivosť o pleť, telo, vlasy, zuby, nechty…. vlastne o každý kúsok nášho tela. Absorbujeme takmer 150 chemikálií, ktoré v malom množstve nemusia škodiť, ale skúsme si spočítať koľko kozmetiky denne použije priemerná žena. Ráno vstaneme, pleť vyčistíme, aplikujeme denný hydratačný krém, umyjeme zuby, nanesieme make up, nalíčime sa, použijeme dezodorant, náš obľúbený parfém, ideme do roboty, v priebehu dňa si premastíme suché ruky hydratačným krémom, večer sa odlíčime, tonizujeme, hydratujeme, umyjeme zuby, pár krát do týždňa doprajeme pleti výživnú masku, či ju odľahčíme peelingom (a to sme len pri pleti a zuboch, milé dámy). Naša pokožka sa správa skôr už ako huba, než ako bariéra. Koža absorbuje všetko, čo na ňu dáme a to sa ďalej dostáva do nášho krvného obehu. No ale zamysleli ste sa niekedy čo taká bežná kozmetika obsahuje? Čomu dovolíme prenikať do nášho tela? Stačí si pozrieť to nekonečné a nezrozumiteľné zloženie chemického koktejlu v podobe „výživného“ pleťového krému ;-).

Ale ako sa vyznať v tom čo je skutočná prírodná kozmetika?

Prírodná kozmetika

Termín „prírodná kozmetika“ by mala označovať čistú kozmetiku zloženú z prírodných zložiek. Bohužiaľ to tak nie je! Je to najpoužívanejší termín, ktorý ľudí zavádza, aby si mysleli, že kupujú zdravú kozmetiku, ktorá je zložená iba z prírodných zložiek a nijak im neškodí. V skutočnosti stačí, keď produkt obsahuje len isté percento prírodných zložiek, ktoré nie sú nijak kontrolované a zvyšok zloženia môžu kľudne tvoriť aj syntetické látky a toxíny. Pojem „prírodná kozmetika“ nie je legislatívne upravená a nie je nijak certifikovaná, čo znamená, že nikde nemáme záruku, že pri pestovaní prvotných surovín, ich zbere, či spracovaní nedošlo k použitiu chemických látok alebo pesticídov. Preto nemôžeme zabúdať čítať zloženie aj kozmetiky s označením „prírodná“.

Bio a Organická kozmetika

Bio, teda organická kozmetika, spočíva v tom, že rastlinné suroviny použité v tejto kozmetike sú vypestované, spracované, skladované a balené bez pesticídov, herbicídov, umelých hnojív a iných syntetických chemikálii v súlade s ekologickým poľnohospodárstvom, podľa  predpisov kontrolných inštitúcií, ktoré vydávajú povolenia pre certifikáciu jednotlivých zložiek, alebo samotných výrobkov, čo je zdravšie pre planétu a zdravšie pre naše telo. K tomu, aby kozmetický prípravok bol označovaný a certifikovaný ako organický výrobok, musí obsahovať aspoň 95% zložiek organického pôvodu, zatiaľ čo zvyšných 5% sú napríklad minerálne látky.

Tak čo – aká bude tvoja voľba? Dáš prednosť chemickému koktejlu alebo čistej prírode? Ja verím, že zvolíš na istotu a vyberieš si tú druhú možnosť, pretože príroda sa stará najlepšie :-). Kto skúsil, ten vie!