DIY - urob si sama, Krása a starostlivosť

DIY – vitamínové sérum na pleť + videonávod

S výrobou kozmetiky je to rovnako ako s varením. Prináša to rovno dva benefity – vieme, čo do nej dávame a z výsledku máme (väčšinou) obrovskú radosť, pretože je to niečo, čo sme si sami vyrobili.

Výroba domácej prírodnej kozmetiky pre mňa znamená istý druh oddychu, relaxu a psychohygieny. Keď potrebujem „vypnúť“, idem variť – buď obed alebo kozmetiku ? Nie som žiadny odborník a znalec chemických reakcií a zákonov, ktoré by som možno mala pred výrobou nejaké krému, či šumivky poznať. Preto som si zaužívala overený postup „pokus a omyl“, učím sa z vlastných chýb, skúšam a podarené recepty zapisujem hlboko do pamäte. Možno sa raz ponaučím, že treba zapisovať na papier ? a skrátim si tak celý proces „pokusu a omylu“.

Tento krát som sa pustila do výroby olejové séra. Keďže práve oleje a rôzne séra, či pleťové kúry patria medzi top výrobky v starostlivosti o moju pleť, zmyslela som si, že si jedno vyrobím, také špeci pre mňa. Nemala som žiadny konkrétny zámer, muselo spĺňať len isté požiadavky – šetrné a efektívne odlíčenie očí a pleti. No hneď som vedela, že ak nim mám odličovať oči, musí obsahovať oleje, ktoré vyživujú očné okolie, eliminujú jemné vrásky, posilňujú mihalnice a nedráždia oči. No nakoniec som do neho pridala navyše (celkom nečakane a spontánne) rakytníkový olej, ktorý zmenil charakter celého séra. Prečo? Prezradím neskôr! ?

Ide o recept, ktorý je na prípravu nenáročný, pretože všetky suroviny sa zmiešajú dokopy. Nič viac, nič menej :). No to kúzelné tajomstvo sa ukrýva v zložení:

  • 2 lyžičky jojobového oleja – ide o veľmi jemný olej, ktorý sa svojim zložením podobá našej pokožke, preto je vhodný na každý typ pleti. Pleť hydratuje, vyživuje a upokojuje.
  • 1 lyžička arganového oleja – olej nazývaný aj ako „marocké zlato“ je známy svojimi hydratačnými a vyhladzujúcimi účinkami na pokožku. Bojuje proti vráskam, fliačikom, jazvičkám a pleti dodáva potrebnú hydratáciu.
  • 1 lyžička šípkového oleja – šípkový olej je vzácny olej, ktorý sa osvedčil v boji proti vráskam, jazvám, pigmentovým škvrnám, zároveň prebúdza unavenú a vysušenú pokožku bez života a jasu.
  • 1 lyžička ricínového oleja – ide o olej hustejšej konzistencie, preto sa radí medzi skvelých hydratačných pomocníkov, no do séra som ho pridala najmä vďaka jeho schopnostiam posilňovať mihalnice, podporovať ich rast a zamedzovať vypadávaniu.
  • 2 lyžičky rakytníkového oleja – olej, ktorý obsahuje veľké množstvo vitamínov, dodáva pokožke živiny a efektívne bojuje proti vyrážkam a problematickej pleti. Pleť nevysušuje ani nepremasťuje, ale hydratuje, vyrovnáva jej farebný tón a rozjasňuje.
  • 2 kvapky vitamínu E – prírodný konzervant a zároveň vitamín, ktorý skrášľuje pleť.
  • 6 kvapiek EO (esenciálneho oleja) mandarínka – veľmi príjemná a povznášajúca vôňa, ktorá zlepšuje náladu.
  • 6 kvapiek EO levanduľa – upokojujúca vôňa, ktorá zaháňa stres, vypätie, nervozitu a navodzuje kľudný spánok.
  • 1 nádoba na miešanie
  • 30ml fľaštička na sérum(najlepšie s kvapkátkom)

Toto všemocné sérum je zložené z olejov, ktoré vo vzájomnej kombinácii pokožku vyživujú, hĺbkovo hydratujú, zbavujú ju šupiniek, prispôsobujú sa požiadavkám zmiešanej, ale aj suchej, či unavenej pokožky. Práve vďaka rakytníkovému oleju (ktorý bol pridaný, ako som už spomínala, nečakane) lieči vyrážky, vyrovnáva tón pleti a pokožka tak ostáva nádherne vyživená, hydratovaná do hĺbky a rozžiarená. Sérum zároveň vyhladzuje jemné vrásky, vyživuje jemné očné okolie a nedráždi oči. Nechcem sa veľmi chváliť, ale toto sa mi naozaj podarilo! Mám zmiešaný typ pleti – sem tam nejaké šupinky, vyrážky a rozšírené póry. No čo vám budem hovoriť, čistá katastrofa. Ale vďaka tejto vitamínovej bombe je moja pleť oveľa krajšia, sviežejšia, vyzerá zdravo a vyrážky sa objavujú už len ojedinele.

Použitie séra

Pri odlíčení očí nakvapkám pár kvapiek na navlhčený tampón (čistou vodou). Pri odlíčení pokožky navlhčím tampón Rozmarínovou kvetovou vodou od Soaphorie (skvele sťahuje póry, osviežuje pokožku a lieči prípadné vyrážky), nakvapkám cca 5 kvapiek a čistím pokožku. Ako hydratačné sérum namiesto nočného krému – 2-3 kvapky vmasírujem do jemne navlhčenej pokožky a nechám vstrebať. Hotovo! ?

Nechaj sa inšpirovať videonávodom, ktorý nájdeš TU!

Na záver už len spomeniem, že je vhodný na každý typ pokožky, lieči ju, vyživuje, hĺbkovo hydratuje, rozžiaruje. Pri nanášaní priamo na pokožku treba pleť vždy vopred jemne navlhčiť. Voda pôsobí ako transport – olej preniká lepšie do hlbších vrstiev pokožky. Pleť nepremasťuje ani nevysušuje, naopak príjemne zjemňuje.

Suroviny (okrem ricinového a šípkového oleja) mám z e-shopu www.handymade.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *