Krása a starostlivosť

Ekologické pranie – aké prostriedky používať?

ekologické pranie

To, aké konkrétne prostriedky je vhodné používať a prečo by sme mali dať šancu práve tým ekologickým, vám povieme o chvíľu. Pranie je však večná téma. Ak nám záleží na prírode a našej pokožke, mali by sme skúsiť šetrnejší, menej závadný, no stále účinný spôsob prania. 

Čo ekologické pranie obnáša. Okrem využívania menej závadných eko prostriedkov je dôležitý aj výber práčky. Práve tá dokáže ušetriť vodu a energiu, čo je ďalším krokom k ekologickejšej domácnosti. 

Postup prania. Ekologické pranie sa od toho klasického trošku líši. Preto, aby ste hneď na začiatku neboli sklamaní, skúste vždy dodržať správny postup.  Bežné pracie prostriedky totiž obsahujú veľké množstvo dráždivých synteticky vyrobených zložiek, ako sú napríklad: umelé bielidlá, fosfáty, farbivá, umelé a synteticky vyrobené parfémy. Tieto chemické látky majú naozaj zlý vplyv na životné prostredie a tiež vašu pokožku, na ktorej sa môžu pôsobením agresívnych pracích prostriedkov tvoriť alergické reakcie, ekzémy a iné kožné problémy. 

Ako prvé je podstatné poznať tvrdosť vody u vás doma, venovať škvrnám pozornosť hneď, ako sa na vašom oblečení objavia a zvoliť  správny prací program. Ak dodržíte tento postup, úplne stačí nastaviť práčku na 40 °C (ak to materiál umožňuje). Ušetríte vodu a samozrejme, aj elektriku, čo je rovnako ekologické. Ak však potrebujete vyprať uteráky, plachty, utierky alebo látkové plienky, zvoľte vyššiu teplotu.  60 °C dokáže zničiť nečistoty a baktérie, ktorých sa potrebujete zbaviť. 

Možno sa vám to zo začiatku javí trošku náročné, ale tak, ako všetko ostatné, aj ekologické pranie si vyžaduje čas a osvojenie si postupov. Aj napriek tomu, že sa spôsoby trošku líšia, ekologické pranie má čoraz viac fanúšikov. Je tomu tak najmä kvôli zdraviu a životnému prostrediu. 

pranie s ekologickými prostriedkami

Používanie ekologických prostriedkov

Ekologickými sa nazývajú preto, že sú skutočne šetrné nielen k našej pokožke, bielizni, ale hlavne k životnému prostrediu. Ako sme už vyššie spomínali, bežné pracie prostriedky sú plné dráždivých syntetických zložiek. Ak máte dlhodobý problém s kožnými reakciami, ako sú napríklad ekzémy, alergie či nepríjemné svrbenie, je viac než isté, že ekologické pracie prostriedky budú pre vás tou správnou voľbou. 

Vybrať si ten správny nie je žiadna veda, my vám radi pomôžeme. Existuje niekoľko druhov, napríklad pracie gély, aviváže ale veľmi účinným je aj univerzálny čistiť: Jedlá sóda. Ak ste odhodlaný začať s ekologickým praním, práve sóda bude váš najväčší pomocník, ktorý u vás doma určite nesmie chýbať. Zbaví vaše oblečenie neželaných škvŕn, pachov, je voči zdraviu úplné nezávadná a jej benefity si zamilujete nielen pri praní, ale celkovo v starostlivosti o domácnosť.

Pri eko praní je obľúbencom našich zákazníčok prací gél Cleano. Poradí si so škvrnami a neželanými pachmi na vašom oblečení a jeho zloženie je vhodné aj pre najcitlivejšiu pokožku. Neobsahuje žiadne dráždivé zložky, či nebezpečné aditíva a navyše, jeho vôňa je veľmi príjemná, nevtieravá a docielená použitím esenciálnych olejov v správnej koncentrácii. A čo obal? Ten je v súlade s prírodou, recyklovateľný a etikety ľahko rozložiteľné v prírode. Ďalším žiadaným je napríklad Cleano aviváž “Nežná čistota”. Okrem toho, že nádherne vonia, dokonale zmäkčí bielizeň a zjednoduší vaše žehlenie. Samozrejme, rovnako ako gél, aj aviváž je úplne vhodná pre tú najcitlivejšiu pokožku a šetrná k prírode. Vybrať si viete aj z iných vôní, podľa vašich preferencií, nálady, alebo chuti vyskúšať niečo nové. Odporúčame napríklad: Cleano aviváž “Šťastie”, Cleano aviváž “Zázračná levanduľa” a mnohé ďalšie.

cleano, ekologické pracie prostriedky

A aké je zloženie šetrných pracích prostriedkov, keď sú také ekologické? Výrobky, ktoré nájdete aj na našom e-shope obsahujú minerálne a rastlinné zložky, ktoré sú ľahko a rýchlo rozložiteľné bez zaťaženia životného prostredia. Navyše majú tú najvyššiu biologickú rozložiteľnosť a nízku toxicitu pre vodný život. Použitými zložkami sú napríklad: 5 % – 15 % aniónové tenzidy (deriváty kokosového oleja – RSPO certifikovaný), konzervačná látka (Potassium Sorbate), kyselina citrónová, lanolín, menej ako 5 % neiónové tenzidy (cukrové tenzidy), prírodná aróma, saponín z mydlových orechov.

 

Priebeh prania

Aby sme vám skutočne pomohli, prejdeme si ekologické pranie krok po kroku. Je predsa fajn mať na začiatku ťaháčik a vedieť si tak poradiť. 🙂 Nemusíte sa báť, určite ste už zvládli náročnejšie situácie, ako je ekologické pranie. 

Tvrdosť vody

Dôležitosť tvrdosti vody sme vám už trošku načrtli. V tvrdej vode sa zbavuje škvŕn a nečistôt z oblečenia oveľa ťažšie. To, ako je na tom tá vaša zistíte dnes už veľmi jednoducho. Stačia testovacie prúžky na tvrdosť vody, pomocou ktorých budete vedieť všetky potrebné parametre. Avšak spomínané Cleano aviváže sú veľmi účinné, nakoľko vašu bielizeň zmäkčujú. 

Nezabudnite na to, že aj vaša práčka potrebuje vyčistiť. Práve to pomáha predĺžiť jej životnosť, znížiť spotrebu elektriny a takisto zabraňuje neželanému zápachu v bubne práčky. Veľmi šetrnými sú ocot a sóda bikarbóna, ktoré vašu práčku zbavia nečistoty, dezinfikujú ju a zbavia akéhokoľvek pachu.

Triedenie bielizne

Tento krok vám takisto dokáže ušetriť kopu času a zbytočného sklamania. Venujte mu preto dostatok pozornosti. Väčšinou sme zvyknutí triediť oblečenie podľa farby alebo materiálu. Pri ekologickom praní je dôležité triediť aj podľa stupňa znečistenia.

Odstránenie škvŕn

Škvrny sú asi najväčší strašiak, obzvlášť na kúsku oblečenia, ktorého sa nevieme vzdať. Tu je naozaj účinná Cleano sóda, ktorá si so škvrnami jednoducho poradí. Čím skôr škvrne venujete svoju pozornosť, tým lepšie. Stačí vám jedna čajová lyžička sódy, lyžička vody, následne zmiešate na kašičku a necháte pôsobiť na znečistenom oblečení. Doba tohto procesu by mala byť minimálne hodinu. Po dobe pôsobenia, nie je potrebné sódu umývať, jednoducho stačí vložiť bielizeň do práčky a nechať sódu pracovať aj počas prania.

Uloženie bielizne do práčky

Aj správne uloženie bielizne do práčky má svoj význam. Veľa z nás má tendenciu do práčky narvať maximum. Práve to môže spôsobiť nedostatočné odstránenie škvŕn. Pohyb v bubne práčky totiž napomáha k uvoľňovaniu nečistôt z vlákien, čo pri nadmernom naplnení bubna nie je možné. Dbajte preto aj na tento krok. 

Výber pracích prostriedkov a nastavenie pracieho programu

Čo to o programoch sme si už spomenuli, ale teraz si to zhrnieme, nech v tom máme naozaj jasno. V dnešnej dobe už aj samotné práčky disponuju rôznymi programami, áno, dokonca aj tými ekologickými. Ak však takú nemáte a aj napriek tomu je funkčná, určite nie je potreba kupovať ďalšiu. To by určite ekologické nebolo. Prať ekologickejšie sa dá aj bez toho. 

Vo všeobecnosti sú najrozšírenejšími programami na pranie takzvaný “refresh” program na 40 °C (pokiaľ potrebujete bielizeň iba prevoňať a nejde práve o oblečenie poškodené škvrnami) a klasický 60 °C (uteráky, posteľná bielizeň, plienky…), ktorý však nie je potrebné voliť vždy. Býva zvyčajne dlhší, čo nie je práve ekologické. Preto ho používajte vtedy, keď potrebujete zničiť baktérie a odstrániť nečistoty z oblečenia. Ak už máte zvolený program, nasleduje prací prostriedok. Pri spomínaných pracích géloch a aviváži platí, že stačí jeden uzáver (35 ml) na jednu náplň práčky (4 5 kg), čo znamená, že vám jedna aviváž vystačí dostatočne dlho. 

ekologické pracie prostriedky

Dopad bežných pracích prostriedkov na životné prostredie

Ako sme už spomínali, klasické pracie prostriedky obsahujú obrovské množstvo nežiadúcich syntetických zložiek, napríklad fosfáty, tenzidy, bielidlá, enzýmy, halogény, odpeňovače a ďalšie. Niektoré z nich sú dokonca v krajinách ako Rakúsko zakázané. Majú totiž obrovský vplyv na životné prostredie, znečistenie vodných tokov a okrem toho to nie je nič príjemné pre vašu, a už vôbec nie detskú, pokožku. Príroda nám poskytuje mnoho zložiek, ktoré si dokážu rovnako poradiť s odolnými škvrnami, či zašednutým prádlom, a preto nie je potrebné zbytočné používanie syntetických derivátov pre želaný efekt. Keď chceme, aby naše prádlo voňalo pridáme aviváž, keď sa potrebujeme zbaviť naozaj odolných škvŕn, použijeme odstraňovač škvŕn, keď chceme, aby naše prádlo zostalo biele, ošetrujeme ho bielidlom, keď chceme, aby bolo prádlo mäkké, použijeme zmäkčovadlo. Áno, aj v tomto prípade príroda ponúka šetrnejšiu alternatívu.

Pracie prášky okrem toho, že odstraňujú škvrny obsahujú chemikálie a látky s protihrudkujúcimi efektmi, látky na zachovanie farby, parfémy a farbivá. To všetko má obrovský vplyv na životné prostredie a na vaše zdravie. Ako sa hovorí, prevencia je najlepší liek, preto je ideálne chrániť sa pred podráždením pokožky vopred a začať s používaním ekologických pracích prostriedkov už teraz.

 

Výhody ekologických pracích prostriedkov

  • bez škodlivých syntetických zložiek
  • vhodné pre citlivú, detskú, ekzematickú pokožku
  • šetrné k životnému prostrediu
  • vhodné aj pre septiky, pretože neničia potrebné baktérie k rozkladu odpadu v kanalizácii
  • čistá, prirodzene nedráždivo voňavá bielizeň 

Veríme, že sme vám priniesli prehľad k téme ekologického prania, ak vám však aj napriek tomu nie je niečo jasné, sme tu pre vás. Veď nikto učený z neba nespadol a všetko nové je iné, zo začiatku ťažšie. Ale nebojte sa, zmeny k lepšiemu sú vždy tie pozitívne, všetko chce len cvik a trpezlivosť. Držíme vám palce. 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *