Recenzie výrobkov, Zdravie a životný štýl

Menštruačný kalíšok – je to naozaj taká senzácia, ako počúvame z každej strany?

Tému „menštruačný kalíšok“ považujem za najviac kontroverznú, donekonečna preberanú a pre mnohých stále tabu. Niektorej kalíšok maximálne vyhovuje, iné sa mu vyhýbajú oblúkom. Tak aká je pravda o menštruačných kalíškoch? Zaobstarať si ho alebo nie? Čítaj môj príbeh a možno sa dozvieš odpoveď na túto otázku ?.

Viete, vždy budem tvrdiť „100 ľudí, 100 chutí, 100 názorov a 100 skúseností“. Každý sme individuálny a to čo sedí mne, nemusí tebe a naopak. Preto univerzálna odpoveď, či si menštruačný kalíšok zaobstarať alebo nie, neexistuje a nebudeme vás presviedčať, že je to tá najlepšia vec, ktorá kedy vznikla. Ak si už kalíšok vyskúšala a nie si s ním „v pohode“, tak buď si sa s ním nenaučila spolupracovať alebo jednoducho to nie je pre teba to pravé orechové. Oba prípady sú v poriadku ?. Ja mám svoju skúsenosť za sebou, na základe ktorej ho odporúčam. Za mojim odporúčaním sa však skrýva veľké ALE, o ktorom som sa dnes rozhodla napísať. Áno, som toho názoru, že skúsenosti by sa mali ďalej posúvať. Skúsenosti akéhokoľvek druhu…

 

„Vedela si, že rozklad jednej vybielenej, voňavej, extra absorbujúcej a plastom dotvorenej ženskej hygienickej pomôcky trvá cca. 500 rokov? To znamená, že sa nedožiješ ani rozkladu prvučičkej vložky, ktorú si kedy použila.“

 

Kalíšok používam niečo vyše roka. Ok, kalíšok vlastním vyše roka, aby som bola presná. Nepoužívam ho každý mesiac, no napriek tomu ho považujem za geniálny vynález. Trochu zvláštne, že niečo, čo je pre mňa geniálne nepoužívam stále, čo poviete? Nakoľko som tampóny používala od samého začiatku, kedy mi menštruácia začala a po rokoch mi robili veľké problémy, tak som si v hlave vytvorila veľký blok. Bolo ťažké sa na niečo, čo sa zavádza dnu, vôbec znova odhodlať. Odhodlala som sa a kalíšok si kúpila, odložila do skrinky a opäť sa pár mesiacov odhodlávala, tento krát na jeho vyskúšanie.

 

Moja prvá skúsenosť bola vtipná, tragikomická, zvláštna.. a možno ste ju zažili tiež ?. V skratke, keď som konečne prišla na to, ako to tam dostať, tak neskôr som sa snažila prísť na to, ako to dostať z tade von. Zatiaľ sa necítim na podrobný popis, tak to zhrniem. Hľadala som, ťahala, tlačila, panikárila a modlila sa, aby som nemusela navštíviť gynekológa. Áno, taký bol začiatok, ktorý by kľudne mohol byť predzvesťou toho, že to vzdám a vrátim sa k nepohodlným vložkám. Z časti som sa aj vrátila, pretože blok v mojej hlave z čias používania tampónov, ktoré mi spôsobovali veľké bolesti, či závraty, mi veľa krát bránil kalíšok použiť. Po vložke (ekologickej) siahám vždy, keď je moja menštruácia silná a veľmi bolestivá.  Strach pretrváva aj napriek mnohým skúsenostiam iných žien, ktoré potvrdzujú, že kalíšok tieto bolesti nespôsobuje, pretože funguje inak ako tampón. Teóriu ovládam, no do praxi som to ešte nezaviedla. Nevadí! Ja vždy vravím, že na všetko musíme dozrieť a príde deň, kedy tento blok v hlave odbúram.

Ale! Každá minca má aj svoju druhú stranu a preto je čas začať rozprávať o pozitívách tohto „vynálezu“. Nenechajte sa odradiť mojim prvotným zážitkom. O ňom som napísala najmä pre to, aby ste vedeli, že je to normálne, ak sa to stane aj vám. Je to vecička, s ktorou sa musíš skamarátiť, naučiť sa s ňou narábať a najmä začať počúvať svoje telo. A prichádzame k prvému benefitu – kalíšok ťa naučí počúvať samú seba. Počas učenia ako ho používať sa zároveň naučíš ako používať svoje telo v situáciach, ktoré si doteraz možno nezažila. Je všeobecne známe, že len malé percento žien vie kalíšok používať hneď. Takže chce to trochu praxe, cviku, pár nádychov a výdychov a každým cyklom to pôjde lepšie ?. A ak aj náhodou nie, nevadí! Každá sme iná a každej vyhovuje niečo iné. No keď sa do toho dostaneme, efekt stojí za to.

A aké je ďalšie množstvo benefitov?

  • Šetrí tvoje zdravie

Používaním menštruačného kalíšku uchrániš svoje telo od nepriaznivých vplyvov chemických látok, ktoré sa nachádzajú v bežných, chlórom bielených, vložkách a najmä v tampónoch. Nespôsobuje syndróm toxického šoku (TSS) ako tampóny, nevysušuje sliznicu a nijak neovplyvňuje vaginálne prostredie. Jeho nosenie je pohodlné, po správnom zavedení ho absolútne necítiš a vydrží niekedy až 8 hodín.

  • Šetrí peniaze

S kalíškom už nebudeš musieť utratiť ani cent za vložky a tampóny. Skús si spočítať, koľko za vložky či tampóny celkom utratíš za celých tých trebárs 40 rokov menštruačného cyklu?! Kvalitný menštruačný kalíšok vydrží 5-7 rokov. Medzi cyklami je ho potrebné poriadne umyť, vyvariť a odložiť do vrecúška, kde si počká na ďalšie použitie.

  • Šetrí životné prostredie

Vďaka menštruačnému kalíšku, ktorý používaš mesiac čo mesiac po dobu niekoľkých rokov ušetríš prírodu o množstvo odpadu. Vedela ste, že rozklad jednej vybielenej, voňavej, extra absorbujúcej a plastom dotvorenej ženskej hygienickej pomôcky trvá cca. 500 rokov? To znamená, že sa nedožiješ ani rozkladu prvučičkej vložky, ktorú si kedy použila. A to si predstav koľko takého odpadu vytvoríš za celé svoje plodné menštruačné obdobie.

 

Menštruačný kalíšok je pohodlnou, zdravou a ekologickou alternatívou k bežne dostupným tampónom a vložkám. Jeho úlohou je zachytávať menštruačnú tekutinu a jeho použitie je podobné tampónom, no bezpečnejšie. Je priaznivý pre zdravie – zmierňuje bolestivé príznaky menštruácie, nespôsobuje zápaly, či vysúšanie sliznice a šetrí prírodu. Vyrobený je z kvalitného lekárenského silikónu, ktorý je zdravotne nezávadný a pýši sa dlhou životnosťou. Je bez latexu, BPA, silikónu a ftalátov a vydrží minimálne 5 rokov. Je opakovane použiteľný a recyklovateľný, čím šetrí nie len prírodu, ale aj tvoju peňaženku. Pred pretečením ťa ochráni celých 8 hodín, počas ktorých ani len necítiš, že ho máš, čím ti dodáva voľnosť v akejkoľvek aktivite, ktorú vykonávaš.

Kalíšok sme v dnešnom článku porovnávali s bežne dostupnými vložkami a tampónmi, ktoré sú vo väčšine prípadoch „obohatené“ aj o iné zložky, ako bavlnu. Okrem toho, že bavlna, z ktorej sú vyrobené je pestovaná za pomoci pesticídov, navyše tieto hygienické pomôcky obsahujú plasty, latex, umelé parfémy, bielidlá. Nielen, že to zbytočne zaťažuje životné prostredie, ale zároveň vytvára nezdravé prostredie v citlivých a na zápaly náchylných intímnych oblastiach.

Vedeli ste, že existuje alternatívaEkologické vložky a tampóny sú vyrábané výlučne z BIO bavlny, nie sú bielené a neobsahujú žiadne ďalšie prímesy a preto sa v prírode rozkladajú bezozvyšku. Navyše sú balené do obalov, ktoré sú v prírode taktiež biologicky odbúrateľné. No toto je už téma, ktorú vám rada priblížim v ďalšom článku :-).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *