Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.

Pár jednoduchých tipov ako minimalizovať odpad v domácnosti

Recykluje už pomaly každá domácnosť. No vedeli ste, že to je len malá kvapka v mori? Ekologická situácia je priam alarmujúca a preto je dôležité, aby sa zamyslel každý z nás. Koľko odpadu tvoríme? Ako to vieme obmedziť? Aké jednorázové pomôcky vieme vymeniť za tie trvácne? Akým spôsobom pomôcť našej planéte? Skúsme na chvíľu zabudnúť na konzum a zažeňme pocit, že musíme mať všetko, že všetko nám je na dosah. V dnešnom článku ti prinášame pár tipov, ako začať tvoriť menej odpadu, ako ho redukovať a ako začať už dnes!


Vedeli ste, že..?

  • 50% odpadu, ktorý vyhadzujeme do komunálneho odpadu, je biologického charakteru (zvyšky jedla, šupky,…) a jeho kompostovaním by sme tento odpad ušetrili a znovu ho navrátili do kolobehu
  • Plast síce je recyklovateľný, no na rozloženie potrebuje 800-1000 rokov. Avšak v oceáne sa stále nachádza na takom kilometri štvorcovom približne 46 tisíc úlomkov plastov.  V Európe dokonca každoročne stúpa používanie plastov o 4 %.
  • Hygienické tampóny sa rozkladajú 800 rokov.
  • Oblečenie, ktoré by sa mohlo recyklovať  končí na skládkach. Ročne je to až 11 miliónov ton.

Tak čo, presvedčili sme vás, že je ten správny čas začať od seba a inšpirovať okolie?  Čo tak napríklad tým, že začnete vo svojej domácnosti minimalizovať odpad? Nie je to nič zložité, len k tomu treba trpezlivosť a trochu času aby ste si na nový režim navykli.

Ako minimalizovať odpad v našich domácnostiach?

Pozor! Minimalizovať odpad sa nedá zo dňa na deň. Nefunguje to, že si nakúpiť všetko naraz a to čo máte doma vyhodíte. Postupnými krokmi však viete prejsť až na takmer zero waste život a celkové ekologickejšie zmýšľanie. Práve preto sme si pre vás pripravili pár jednoduchých tipov na začiatok, ktoré viete postupne aplikovať do svojho života a aj vďaka nim znižovať tvorbu odpadu práve u vás doma. Naša Zem sa vám poďakuje :-).

tipy_ako_minimalizovat_odpad

1. Vlastná fľaša

Väčšina z nás, hlavne počas leta, ale veľakrát aj v iné ročné obdobie, sa snaží dodržiavať pitný režim. Avšak zájsť do obchodu a kúpiť si nejakú balenú vodu, nie je až takým ekologickým riešením. Hlavne, ak sa vám táto situácia stáva viackrát do týždňa. Skúste nahradiť balenú vodu, minerálky za vlastnú fľašu. Či už sklenené alebo z ekologického materiálu, výber je len na vás. Samozrejme vyberajte aj podľa účelu, či preferujete viac smoothie alebo len minerálky a pod. Na trhu ich nájdete nespočetné množstvo rozličných tvarov, farieb aj veľkostí. V konečnom dôsledku vám to ušetrí aj peniažky.

2. Vlastná taška

To isté by sme mohli povedať o nákupných taškách. Okrem toho, že mnohokrát ušetríte svoju peňaženku, tak ušetríte aj našu prírodu. Vedeli ste, že ľudia celosvetovo používajú až 1 trilión plastových tašiek? Stačí sa len zamyslieť, kde asi tak končia. Pritom stačí tak málo. Zaobstarať si svoju vlastnú látkovú, ktorá vám vydrží roky. Pre tých náročnejších na vkus existujú aj trendy sieťovky, ktoré opäť získali svoju obľubu v domácnostiach. Stane sa, že ideš na nákup nečakane? Zaobstaraj si jednu tašku do kabelky, jednu do auta a jednu domov.

tipy_ako_minimalizovat_odpad

3. STOP plastovým sáčkom, jednorázovým slamkám a pohárom

V tomto prípade si spomenieme hneď 3 veci, ktoré sa oplatí vo vašej domácnosti vymeniť za ekologickejšiu variantu. Začnime pekne po poriadku. Idete si nakúpiť do obchodu alebo na trh zeleninu, ovocie a pod. Po čom bez váhania siahnete? Predsa po plastových (mikroténových) sáčkoch. Čo ak vám povieme, že aj tie sa dajú nahradiť? Viete si nosiť svoje plátené alebo dokonca sieťované vrecká, do ktorých si zabalíte všetky nebalené potraviny. Áno je to síce trochu náročnejšie zvyknúť si, ale dá sa to. Rovnako platí ako pri plátených taškách – zaobstarajte si viac kusov a majte vždy po ruke v aute, v kabelke a doma. Ak by ste svoje ekologické nakupovanie chceli dostať trochu vyššie, môžete navštíviť bezobalové obchody, kam môžete prísť rovno so svojimi vlastnými nádobami, ktoré vám naplnia potravinami na váhu a podľa vašej potreby.

tipy_ako_minimalizovat_odpad

Pokračujme ale ďalej. S jednorázovým plastovými slamkami  sa podľa mňa každý z nás stretol. Ako na podujatiach, tak aj bežne v kaviarniach a reštauráciach, či fast foodoch. Sú všade a v každom ďalšom drinku znova a znova. Naučte sa hovoriť „Poprosím, bez slamky.“ Začiatky budú tiež náročnejšie, ale novému zvyku sa človek ľahko naučí a potom to už ide samé. Pre tých čo sa slamiek úplne nevedia vzdať, sú na trhu mnohé ekologické varianty od sklenených až po bambusové. Dokonca nedávno sme objavili aj jedlé slamky z cestoviny. Zaujímavý, nadčasový a pritom tak ekologický nápad na párty.

tipy_ako_minimalizovat_odpad

Ak ste kávičkár ako vyšitý, tento tip je práve pre vás. Káva so sebou sa stala totižto trendom dnešnej doby.  Aktuálne sa na svete každú minútu spotrebuje a vyhodí viac ako 1 milión jednorázových pohárov. Zamýšľali ste sa niekdy, že život takéhoto pohárika z kávy trvá omnoho kratšie ako jeho výroba? To nehovoríme ešte o tom, z čoho je v niektorých prípadoch vyrobený. Kávy sa naozaj kvôli tomu nemusíte vzdávať. Stačí si zaobstarať tak známy KeepCup alebo akýkoľvek iný ekologický pohár, z ktorého si s radosťou vypijete svoju každodennú dávku kávy. Mnoho prevádzok je ochotných a spravia vám vašu obľúbenú kávičku aj do vášho obľúbeného pohárika.

tipy_ako_minimalizovat_odpad

4. Kúpeľňa a osobná hygiena

Zmeny sa samozrejme môžu udiať aj vo vašej kúpeľni. Máme pre vás aj tu pár tipov a rád ako minimalizovať svoj odpad. Z tých spomenieme na začiatok len pár…

  • odličovacie tampóny – vymeňte ich za látkové, ušetria aj prírodu aj vašu peňaženku. Použité operiete a môžete použiť znova a znova.
  • zubné kefky – zameňte za prírodné, ktoré sú ľahko recyklovateľné, biodegradovateľné, či vyrobené z ekologických materiálov.
  • eko menštruácia – téma, ktorá je síce viac tabu, ale vaše telo aj peňaženka sa vám odvďačia, ak si zaobstaráte menštruačný kalíšok. Ak sa naň zatiaľ necítite, skúste aspoň postupne prejsť na ekologickejšiu variantu vložiek a tampónov, ktoré sú vyrobené z biobavlny, pestovanej s ohľadom na ekológiu. Rozkladajú sa pri minimálnom zaťažení životného prostredia.
  • prírodná kozmetika – na záver bod, ktorý načrtneme naozaj len tak v skratke. Väčšina prírodnej kozmetiky svojimi obalmi aj zložením myslí aj na ekologický dopad. Aj to je jeden z dôvodov, prečo je výhodné investovať do prírodnej kozmetiky. Hlavne ak s ňou raz začnete, vaša pokožka, pleť a vlastne celé telo sa vám odvďačí a vy nebudete chcieť nič iné. Rovnako aj obaly z kozmetiky Mylo a Soaphoria viete vrátiť, za čo vám bude navyše poskytnutá zľava z ďalšieho nákupu! Vymeňte šampóny v plastových obaloch za tie tuhé, ktoré vám prídu v recyklovateľnej krabičke. Rovnako viete vymeniť sprchovacie gély za tuhé mydlá.

5. Nosená móda

Na second handoch sme vyrastali a fungujú do dnešnej doby. Zaobstarať si nosenú vec nie je žiadna hanba, ale práve naopak, správny krok vpred. Vec, ktorá niekoho omrzila môže naopak tebe urobiť radosť. Ruku na srdce, koľko krát sme vyhodili vec, ktorú sme mali len pár krát na sebe? Pojem „fast fashion“ je v dnešnej dobe už veľa krát preberaný. Nepodliehajme pocitu, že každú sezónu, každý rok, či každý mesiac potrebujeme novú vec. Nepodliehajme módnemu priemyslu, ktorý nám podvrháva nové kúsky každý mesiac. Investujme radšej do drahšej a kvalitnejšej veci, ktorú nemusíme po pár opraniach vyhodiť a buďme ohľaduplnejší k prírode, k svojim peniazom a rovnako k ľuďom, ktorí to oblečenie šijú a veľa krát nemajú za svoju prácu zaplatené len kvôli tomu, že prepadneme ilúzii si kúpiť lacnú vec, vec vo výpredaji so slovami „no nekúp to..“.

 

Samozrejme vieme, že existujú veci, ktoré sa stále nedajú nahradiť za bezodpadovú alternatívu alebo sa jednoducho nedajú kúpiť úplne bez obalu. Avšak každý krôčik, aj ten malý, je krokom vpred a krokom k niečomu lepšiemu pre našu planétu. Buďte aj vy inšpiráciou pre okolie a vybudujme si zdravšie miesto na Zemi. Nezabudni tento článok zdieľať a upozorniť tak svoje okolie.

Zdroj foto: pexels.com
|

Podobné články

Tio zubné kefky – ekologická alternatíva

Vedeli ste, že zubná kefka je jednorazovým spotrebným materiálom, ktorý po pár mesiacoch končí medzi ostatným […]

Mylo na návšteve v Bio-Way

Prinášame ti jedinečnú príležitosť osobne spoznať osôbku, ktorá stojí za celým vývojom a výrobou Mylo […]

Šípky, šípkový olej a ich skvelé benefity

Šípky – sú malé, chutné a červené. No to nie je ani zďaleka všetko! Je […]

Cestovanie s prírodnou kozmetikou

Kozmetika si vždy nájde svoje miesto v našom cestovateľskom kufri. Ale ako sa prakticky a […]

Milí naši zákazníci. Vzhľadom k momentálnej situácii vaše objednávky odosielam výhradne SPS kuriérom až k vám domov. Platba je možná len bezhotovostná, teda platbou vopred na účet. Ďakujeme za pochopenie a ďakujeme, že ste s nami ❤️.
Milí naši zákazníci. Vzhľadom k momentálnej situácii vaše objednávky odosielam výhradne SPS kuriérom až k vám domov. Platba je možná len bezhotovostná, teda platbou vopred na účet. Ďakujeme za pochopenie a ďakujeme, že ste s nami ❤️.