Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.

Parfémy – toxický koktejl?

Parfém poznáme ako verného spoločníka, ktorý má podškrtnúť náš charakter, dodať výraznú črtu, podľa ktorej si nás ostatní zapamätajú. S parfémom sa cítime sviežejšie, istejšie… Poznáte však aj jeho odvrátenú stránku, o ktorej nám parfumérsky priemysel nehovorí?


Parfém si vyberáme podľa intuície, podľa toho, čo najlepšie splynie s našou pokožkou, podľa ročného obdobia, či podľa toho, čo sa páči nášmu partnerovi. Isté percento ľudí sa zaujíma o konkrétne tóny a časti parfému, ktoré rozvoniavajú postupne. No kto z vás sa zaujíma o skutočné zloženie a dopad látok na naše zdravie? Mnoho krát je to priam nemožné – ide totiž o tajomstvo vonného priemyslu. Prvé je zvyčajne slovo aqua, ktoré je ešte pomerne zrozumiteľné pre každého z nás. Po tejto zložke však prichádza spŕška chemických výrazov, ktoré rozlúštiť je naozaj umenie. „Čo oči nevidia, to srdce predsa nebolí.“ No žiaľ v tomto prípade to tak nie je, pretože jednotlivé zložky na nás vplývajú, aj keď o nich nevieme. Najčastejšie použité sú napríklad formaldehyd, etanol, benzofenon, ftaláty, galaxolid, oktinoxát, oxybenzón alebo tonalid.

 

„Príjemná vôňa však nie je všetko, čo ti parfém prinesie. Parfémy obsahujú látky, ktoré predlžujú a zvýrazňujú „voňavý zážitok“ a mnoho iných látok, ktoré v zložení nemusia byť uvedené, pretože sú chránené výrobným tajomstvom.“


Čo to vlastne parfém je?

Úplne vo všeobecnosti je parfém zmes esenciálnych olejov a ďalších aromatických látok. Skladá sa z troch častí: hlavy, srdca a základu. Na hlavu sa kladie najväčší dôraz, pretože vytvára prvotný dojem. Jej účinok však odznie do pár minút. Srdce sa uvoľňuje hneď potom a trvá niekoľko hodín. Jemné tóny základu rozvoniavajú najdlhšie. Toto základné a všeobecné zloženie je väčšine z nás známe. Čo sa ale ukrýva pod tým neznámymi pojmami na obale nášho obľúbeného parfému? Príjemná vôňa však nie je všetko, čo ti parfém prinesie. Parfémy obsahujú látky, ktoré predlžujú a zvýrazňujú „voňavý zážitok“ a mnoho iných látok, ktoré v zložení nemusia byť uvedené, pretože sú chránené výrobným tajomstvom. Ide o chemické látky spájané s narušením hormónov, kožnými problémami, podráždením slizníc, reprodukčnými problémami, silnými bolesťami hlavy, či v niektorých prípadoch rakovinou.

 

Ako je to celé možné?

FDA (Food and Drug Administration –Správa potravín a liečiv) má síce priamu právomoc regulovať škodlivé zložky v kozmetike, ale nevykonáva to. Háčik je v tom, že pod označením „fragrance“ (parfum) v zložení si môžete predstaviť čokoľvek, veľa krát skryté chemikálie. Veľkou medzerou totižto vo federálnom práve FDA je, že umožňujú výrobcom kozmetických výrobkov ako aj parfémov, zahrnúť takmer akúkoľvek zložku pod názvom „fragrance“ bez toho, aby v skutočnosti uviedli chemikálie. Tieto zložky môžu byť vyrobené z ropy alebo prírodných surovín, môžu byť však vyrobené aj synteticky.  Čiže zákon vyžaduje, aby výrobcovia uviedli zoznam zložiek, ktoré používajú, avšak vonné látky a obchodné tajné vzorce sú vyňaté. Čo sa nachádza práve v týchto tajných vzorcoch sa my nijakým spôsobom nedozvieme a môžeme len slepo dôverovať výrobcom. Alebo aj nemusíme :-).

Chemická kombinácia vytvárajúca konečnú vôňu je chránená ako „obchodné tajomstvo“, zatiaľ čo iné chemikálie vo výrobkoch (rozpúšťadlá, stabilizátory, konzervačné látky, farbivá a absorbéry UV) musia byť uvedené na štítku. Viete čo môže spomínané označenie „fragrance“ ukrývať?

  • Parabény – syntetické konzervačné látky, o ktorých je známe, že rušia produkciu a uvoľňovanie hormónov
  • Ftaláty – syntetické konzervačné činidlo, ktoré je karcinogénne a spája sa s reprodukčnými účinkami (znížený počet spermií, skorý vývoj prsníkov, vrodené chyby), s poškodením pečene a obličiek
  • Syntetické voňe/pižmo – sú spojené s narušením hormónov a predpokladá sa, že pretrvávajú a hromadia sa v materskom mlieku, telesnom tuku, pupočníkovej krvi a životnom prostredí

Ako sa parfémom vyvarovať? Existuje alternatíva?

Áno, existuje! Je to naša príroda, ktorá „prekvitá“ vôňami rôzneho druhu. Od kvetinovej, cez sladkú, až po sviežu citrusovú alebo ťažšiu zemitú. Tí, ktorí sa vo svete prírodnej kozmetiky istý čas už pohybujete, isto viete, že vôňu krémom, šampónom, či mydlám dodávajú prírodné esenciálne oleje, ktoré vôňajú prirodzene a nedráždivo. Tí, ktorí používate prírodnú kozmetiku ste si určite už všimli, že vám bežne dostupná kozmetika a klasické parfémy nevoňajú alebo vás priam dráždia. Gratulujeme! Váš čuch sa prečistil a vaše telo odmieta syntetickú parfémáciu.

 

 

V čom je prírodný parfém iný?

Rozdiel a zároveň výhodou prírodných parfémov je práve ich spomínané zloženie. Kvalitný prírodný parfém spoznáte podľa jeho zloženia. Zložky pochádzajú z ekologického poľnohospodárstva, nie sú testované na zvieratách a hlavne sa pri ich výrobe nepoužívajú žiadne chemické látky, konzervanty či farbivá. Sú bez parabénov, ftalátov,  biokumulatívnych látok, či chemických fixatívov. Len čisto prírodné produkty. Neobsahujú syntetické vône, nie sú umelo parfumované. Vďaka čomu nespôsobujú alergické reakcie, sú hypoalergénne a použiteľné pre každého.

Ako ale taký parfém spoznáte? Ide veľa krát o minimalistické zloženie na báze vody a alkoholu alebo čistého oleja lisovaného za studena, do ktorých je zakomponovaná vhodná zmes prírodných esenciálnych olejov. Mnohí výrobcovia uvádzajú aj konkrétne použité esenciálne oleje, čím si môžete byť istý zložením. A navyše, esenciálne oleje pôsobia aromaterapeuticky, preto vám váš parfém môže pomôcť pri depresii, náladovosti, zlej nálade, či ospalosti. Stačí si vybrať len vhodnú kombináciu esenciálnych olejov.

Prírodné parfémy FRESHA

FRESHA sú prírodné olejové parfémy, ktoré sú aktuálne veľmi vhodnou a hlavne už ľahko dostupnou alternatívou za komerčné parfémy. Okrem ich nádhernej vôni, môžu mať pre nás aj terapeutický účinok.  Ide o českú značku 100% prírodných olejových parfémov inšpirovaných čistou prírodouza ktorou stojí šikovná češka Alena. Počas ročného vývoja a testovania, tak vznikli  jej čisto prírodné parfémy – presnejšie 6 druhov pre ňu, pre neho ale aj unisex. V týchto parfémoch nenájdete žiadne dráždivé látky, či syntetické vône. Základom všetkých parfémov je jojobový olej, ktorý pôsobí ako prirodzený konzervant, vďaka obsahu esterov C mastných kyselín a vitamínu E. Ďalšou zložkou sú vhodne zvolené esenciálne oleje, ktoré sa na pokožke uvoľňujú postupne.  Tie pochádzajú z rôznych častí rastlín, z dreva, živice, zo šupiek a semienok vo forme oleja, ktorý sa získava lisovaním za studena, destiláciou a pomocou ďalších metód.

Všetky jej parfémy obsahujú nad 20%  esenciálnych olejov a takmer všetky látky v nich sú certifikované ako ORGANIC u spoločnosti ADITI Organic Certifications Pvt. Ltd. Obsahujú 95 % organických zložiek. Čo to znamená?  Na 95 % zložiek sa pri pestovaní nepoužili umelé hnojivá alebo pesticídy. Asi sa hneď pýtate čo tých ostatných 5%? Tie sú taktiež prírodné látky, u ktorých sa ale napríklad použilo rozpúštadlo, ako pri výrobe benzoe ( živica benzoe, známa aj ako „guma“).  Esenciálny olej vzniká za pomoci extrakcie liehom zo živice stromu Styrax. V konečnom výsledku sú tu iba zanedbateľné stopy týchto látok, z tohto dôvodu však už nemôže byť olej certifikované ako 100% ORGANIC.

prirodne parfemy

Prečo používať prírodné parfémy, napr. FRESHA?

Pretože, sú tvorené s láskou a pokorou k prírode a človeku samotnému. Pri používaní parfému by ste mali voňať prirodzene, nie zakrývať svoj prirodzený pach, ktorý je pre každého z nás typický. V prípade prírodných parfémov sa vonné zložky spoja s vašou kožou prirodzeným spôsobom, práve vďaka spomínanému jojobovému oleju. Ten navyše veľmi dobre hydratuje pokožu a je skvele znášaný aj alergikmi. Jojobový olej taktiež spomaľuje prchanie vône, takže vám vydrží dlhšie, ako ste u prírodných parfémov možno zvyknutí. Alenka to krásne vystihla svojim výrokom: „Prírodný parfém je vlastne vôňa, ktorá chodí s vami a nie až po Vás.“  Ak si raz zvyknete na tento typ parfumov, určite nebudete siahať po tých komerčných.

Zdroj foto: pexels.com, pixabay.com, fresha.cz

Podobné články

Zdravé opaľovanie – aká je pravda o opaľovacích krémoch?

Neodmysliteľnou súčasťou letných dní je pobyt na slnku spojený s aktívnym opaľovaním alebo inými aktivitami. […]

Zázračná levanduľa

Levanduľa – čarovne voňavá, pozoruhodne upokojujúca a oku lahodiaca rastlinka, ktorá si získa aj vás! […]

Hemptouch – liečivá sila konope

Poznáte silu liečivého konope? Hemptouch vám ju ukáže v podobe svojej 100% prírodnej a vegánskej […]

Cestovanie s prírodnou kozmetikou

Kozmetika si vždy nájde svoje miesto v našom cestovateľskom kufri. Ale ako sa prakticky a […]