Bylinkáreň

Púpava a jej liečivé účinky

Púpava je jedna z najznámejších bylín na Slovenku, ktorá kvitne od apríla do októbra. Niektorými obľúbená a inými zas nenávidená, kvôli alergiám s ňou spojených. Typický púpavový venček, ktorý nás učili pliesť naše maminy, babiny a zdobil nám hlávky pozná asi skoro každá dievčina, či žena. No poznáte aj jej liečivé účinky?

Avšak mnohí z nás túto rastlinu stále považujem za burinu a pritom nevieme aké liečivé účinky táto krásna žltá bylina má. Je totižto bohatá na sacharidy, bielkoviny, tuk, vápnik, železo, fosfor, horčík, draslík, sodík, zinok, meď, mangán, selén, omega 3, omega 6 kyseliny, vitamíny A, B, C, E, K a mnohé ďaľšieho. Listy s kvetom sa zbierajú počas jej kvitnutia, približne od apríla do júna, prípadne júla. Koreň sa zbiera ešte pred kvitnutím, buď v marci alebo v septembri – októbri. Tento čarovný kvietok v sebe ukrýva schopnosť liečiť ochorenia, ktorými trpí väčšina z nás. Vedeli ste na čo všetko je účinná?

Pomáha pri:

 • chorobách pečene a žlčníka
 • problémoch s pankreasom
 • prečistení čriev, obličiek a celého tela
 • zbavovaní toxínov z krvi
 • trávení, čistí žalúdok
 • prekyslení žalúdka
 • únave a celkovej slabosti
 • zvyšovaní chuti do jedla
 • problémoch s močovými cestami
 • rozpúšťaní žlčníkových kameneňov
 • zlepšovaní stavu pleti s akné, či vyrážkami
 • reume a cukrovke

Vedeli ste, že táto rastlinka je celá jedlá?

Má jemne horkastú chuť, ktorá asi nie každému sadne. Na strane druhej práve takto surová (stonka) je ideálnym pomocníkom pri problémoch so žlčníkom a pečeňou. Jej mladé listy, ktoré sú bohaté na vitamín C a kyselinu kremičitú, môžete pridať do šalátov či ako prílohu k hlavnému jedlu.

Ak surovej púpave neviete prísť na chuť, buďte bez obáv. Z jej kvetov si môžete vyrobiť sirup alebo púpavový med. Recept na takýto medík naozaj nie je zložitý. Budete potrebovať: približne 400 natrhaných púpavových kvietkov, ideálne na odľahlejších miestach bez smogu.  Ďalej 1-2 citróny, cukor podľa chuti (najlepšie trstinový, z kokosových kvetov a iné zdravšie varianty) a približne 2 litre vody.

Púpavový čaj

Pre tých, čo sirupy a medy neobľubujú, máme zas skvelý typ na púpavový čaj, ktorý vám zlepší trávenie, odkyslí žalúdok a podporí odvodnenie a vyprázdňovanie. Je dokonca ideálnym pomocníkom pri chudnutí. Ideálne je ho piť 1 až 2-krát denne na raňajky a večeru, po dúškoch – pár hltov pred a pár hltov po jedle. Tento čaj môžete pripraviť buď z čerstvých alebo sušených koreňov púpavy, prípade z čerstvých listov. Približne 1 čajovú lyžičku koreňa nechajte, ideálne cez noc, vylúhovať v cca 300 – 400 ml vody. Následne tento odvar dajte variť a pred podávaním sceďte.  V prípade listov je to jednoduchšie, pripravíte si ho zo štvrť šálky čerstvých listov, ktoré natrháte na kúsky a zalejete vriacou vodou. Necháte 5 minutú lúhovať a máte hotovo. Nezabúdajte však, že tento čaj by sa mal piť vlažný.

Púpavový balzam

Na záver máme ešte jeden typ a tým je púpavový balzam, ktorý je ideálnym pomocníkom práve v tieto slnečné dni. V prípade, ak ste to so slnkom prehnali a vaša pleť  je z neho podráždená a pokožka spálená, určite vám odporúčame si takýto balzam vyrobiť. Je totižto ideálny na ukľudnenie spálenej a podráždenej pokožky. Postup je naozaj jednoduchý: púpavové listy a kvety sparíte vriacou vodou a približne na 2 šálky púpavy použijeme 4 šálky vody.  K nim pridáte 10 dutých stoniek, ktoré spolu necháte cca 10 minút lúhovať. Následne tento odvar poriadne pretrepeme a precedíme, aby ostal len čistý odvar. Necháte vychladnúť a následne aplikujete na podráždenú pokožku. Pre praktickejšie použitie si takto pripravený balzam môžete naplniť do fľaštičky s rozprašovačom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *