Recenzie výrobkov, Zdravie a životný štýl

Tio zubné kefky – ekologická alternatíva

Vedeli ste, že zubná kefka je jednorazovým spotrebným materiálom, ktorý po pár mesiacoch končí medzi ostatným hromadiacim sa plastovým odpadom? Čo by ste povedali na to, ak by sme vám povedali, že tento odpad tvoriť nemusíte? Alebo ho môžete aspoň minimalizovať? Tajomstvo ekologickej kefky je práve v materiáloch, z akých sú TIO zubné kefky vyrobené!

Jednou z mnohých alternatív je práve ekologická zubná kefka od nemeckej značky TIO, ktorej základnou filozofiou je trvalo udržateľný rozvoj.  Táto kefka sa od klasických zubných kefiek líšia vo viacerých aspektoch. Sú vyrobené z čisto rastlinných zložiek, sú biodegradovateľné (rozložiteľné v prírode) a neobsahujú BPA. Prevedenie kefky je teda vyrobené tak, aby sa vyprodukovalo čo najmenej odpadu. Jej biela rúčka a cestovný kryt sú znovu použiteľné, takže vám stačí dokúpiť len náhradné hlavice a kefky môžete naďalej používať. Síce sa vám na prvý pohľad môže zdať, že sú z plastu, ale opak je pravdou! Ich zloženie je naozaj celé prepracované tak, aby zbytočne nezaťažovali životné prostredie. Poďme si ale túto značku a celú ich filozofiu priblížiť ešte o niečo viac.

Kto za značkou TIO stojí?

Nemeckú značku TIO založila veselá dvojica Fabian Ghoshal a Benjamin Beck v Berlíne. Fabian má niekoľko rokov skúseností v oblasti vývoja produktov a dizajnu výrobkov a okrem iného vyvinul udržateľné obaly na výrobu potravín vyrobené z listov rastlín. Benjamin Beck zas pracoval pre niekoľko medzinárodných reklamných agentúr v oblasti dizajnu produktov, komunikácie a brandingu.  Ich cesty sa 1.x stretli počas vysokej školy a následne ich opäť spojila práca. Práve vďaka ich práci s mnohými značkami, ako aj s veľkými výrobcami zubných kefiek, prišli na to, že len máloktorej firme ide naozaj v tomto svete o udržateľnosť. Presne to sa títo dvaja mladí muži rozhodli zmeniť. Víziou ich značky je kombinovať udržateľný prístup a holistický design tak, aby vytvorili kefky prijateľnejšie k životnému prostrediu a zároveň, aby boli aj štýlovou alternatívou k tým klasickým.

Aké sú rozdiely, zloženie a v neposlednom rade výhody takýchto kefiek? Dozviete sa ďalej!

Rozdiel medzi klasickou kefkou a TIO kefkou:

Prvý badateľným rozdielom je spomínané balenie. Namiesto bežne predávaných kefiek v plastových obaloch a fóliach, sú zubné kefky predávané bez zbytočného odpadu. Hlavicu so štetinkami chráni cestovný kryt vyrobený z cukrovej trstiny, ktorý je praktický pri prenášaní kefky a tým pádom je skvelým spoločníkom aj pri cestovaní.

Hlavice sú dostupné v 4 farbách a 2 tvrdostiach štetín, čiže myslia aj na tých, ktorým nie je jedno aké štetiny má kefka. Vďaka týmto náhradným hlaviciam vzniká o 70% menej odpadu v porovnaní s používaním klasickej zubnej kefky. Po doslúžení sa hlavica kefky vyhadzuje do bežného odpadu alebo do triedeného odpadu k plastom. Je totižto vyrobená z celulózy (drevité vlákna – odpad, ktorý vzniká pri výrube stromov z ekologického lesníctva, ktoré by boli inak spálené).

Štetinky sú zas vyrobené z bio polyamind-nylonu z ricínového oleja. Nebol zatiaľ objavený lepší a hygienickejší materiál pre výrobu štetiniek, ktorý by mal podobné vlastnosti ako nylon. Sú rezané v dvoch úrovniach, aby dokázali preniknúť aj do medzizubného priestoru a vďaka zaoblenej špičke sa s nimi viete dostať aj ku ťažko dostupným miestam.

Akú tvrdosť?

Zakladatelia TIO mysleli aj na to, že nie každému vyhovuje rovnaká tvrdosť kefiek. Čo býva zväčša problémom práve pri bambusových kefkách, ktoré bývajú zväčša tvrdšie. S TIO máte na výber 2 tvrdosti štetín a to Soft alebo MediumSoft je určená pre tých, ktorí obľubujú veľmi mäkké štetiny alebo majú veľmi citlivé zuby, či ďasná. Medium je naopak určené pre tých, ktorí obľubujú mäkké až stredne tvrdé štetinky, určené na každodenné používanie.

Myslia aj na iných!

Taktiež si v TIO uvedomujú, že každá spoločnosť by mala prijať environmentálnu zodpovednosť. Čo to znamená?  Ich produkty sú síce tvorené tak, aby mali minimálny možný vplyv na životné prostredie. Avšak sú názoru, že je potrebné myslieť aj na vyčistenie toho odpadu, ktorý už vznikol a pláva v mnohých svetových moriach a oceánov. Z tohto dôvodu sa rozhodli, že budú predajom každej jednej kefky podporovať projekt The Ocean Cleanup, najväčšiu svetovú organizáciu v tejto oblasti. Kúpou kefiek TIO, tak aj vy podporujete čistenie svetových oceánov.

Kefkami to nekončí…

V TIO to totižto nie je len o dizajnových kefkách. Talentovaná dvojica vie veľmi dobre, že okrem správnej kefky má veľký vplyv na zdravé zuby aj technika samotného čistenia.  Práve preto sa Fabian a Benjamin rozhodli v spolupráci s profesorom Zimmerom, dekanom fakulty stomatológie na univerzite Witten/Herdecke, vytvoriť vtipného, ale zároveň veľmi poučného sprievodcu každodenného čistenia zúb.

Presvedčili sme vás? Chcete aj vy prispieť k zdravšiemu životnému prostrediu? Ak áno, stačí si už len vybrať tú svoju obľúbenú farbu a preferovanú tvrdosť štetín ;-).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *