Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.

Zásady poctivej prírodnej kozmetiky (časť druhá) – Certifikáty

Prírodná kozmetika a certifikáty – čo majú tieto dva pojmy spoločné? Načo nám slúžia jednotlivé certifikáty, podľa čoho vybrať ten správny a prečo vlastne sú tak dôležité vo svete poctivej prírodnej kozmetiky?

V prvej časti článku „Zásady poctivej prírodnej kozmetiky“ sme si priblížili rozdiely medzi prírodnou, bio a organickou kozmetikou. Už vieme, že to, čo je označené ako prírodne, nemusí byť skutočne 100% prírodné. S bio a organickou kozmetikou úzko súvisia certifikáty, ktoré určujú čo daná kozmetika smie a čo nesmie obsahovať. Jednotlivé certifikáty prísne kontrolujú zloženie a pôvod jednotlivých obsiahnutých zložiek. V dnešnej dobe je certifikátov už pomerné veľké množstvo, my si predstavíme aspoň zopár, ktoré ti zaručene pomôžu pri výbere tej správnej prírodnej kozmetiky.

BDHI

logo_bdih_naturkosmetik

BDHI certifikát predstavuje najstaršiu známku kvality v oblasti prírodnej kozmetiky. Organizácia sídli v Nemecku a vyvíja sa už od roku 1996. Kritériá BDIH certifikácie sú veľmi prísne, čím zaručujú nasledovné:

 • Zloženie výrobku pozostáva z najčistejšich prírodných surovín, ktoré pochádzajú z ekologického poľnohospodárstva alebo kontrolovaného voľného zberu vo voľnej prírode, bez zaťaženia životného prostredia;
 • zložky pochádzajú z rastlinného alebo minerálneho zdroja;
 • výrobok neobsahuje zložky na ropnej báze (parafíny, vazelína a pod.);
 • výrobok neobsahuje syntetické farbivá, konzervačné látky, vonné látky (parfémy), kremík, GMO suroviny, parafíny alebo iné deriváty minerálnych olejov;
 • konečný výrobok a jeho jednotlivé zložky nie sú testované na zvieratách a ani sa testovanie nezadáva iným firmám;
 • obal výrobku musí byť ekologický, teda recyklovateľný a minimalistický.

Vegan

vegan logo

Vegánska spoločnosť (Vegan society), so sídlom v Birminghame, bola založená v novembri 1944 a je to prvá vegánska spoločnosť na svete. Logo Vegan zaručuje, že výrobok nebol testovaný na zvieratách a zároveň neobsahuje živočíšne zložky, či zložky získané chovom zvierat, teda živočíšneho pôvodu (napr. med, mlieko, včelí vosk a pod.). Výrobky Vegan sú vyrobené podľa štandardu Vegan Animal free Standards.

 CPK, CPK BIO

cpk-bio-logocpk_logo

Český certifikát udeľovaný spoločnosťou KEZ. Tento certifikát zaručuje, že zber surovín použitých na výrobu produktov prebieha šetrne voči životnému prostrediu s ohľadon na zachovanie rozmanitosti druhov. Tiež je zaručená ekologická likvidácia odpadov vzniknutých počas výroby a obalov produktov. Výrobky nie sú testované na zvieratách a neobsahujú suroviny z mŕtvych zvierat. Certifikát CPK BIO je nadstavba k certifikátu CPK a zaručuje, že minimálne 10% surovín pochádza z bioprodukcie.

 •  syntetické farbivá
 • syntetické aromatické látky v súlade s ISO 9235
 • syntetické konzervanty okrem povolených
 • silikóny
 • parafín, vazelínu a další produkty z ropy,
 • polyméry kyseliny akrylové v žiadnej forme
 • látky, ktoré podstúpili pri výrobe alebo počas výroby CPK proces ožiarenia ionizujícou dávkou energie,
 • chemické UV filtre
 • geneticky modifikované materiály a ich produkty/deriváty
 • ethoxylované suroviny

COSMOS Natural

cosmos-certifikat

Tento prírodný kozmetický certifikát zaručuje výrobky bez obsahu parabénov, geneticky modifikovaných surovín, ropných surovín a jej derivátov. Ide o biokozmetický certifikát, ktorý majú možnosť získať jedine výrobky, pri ktorých sa dokázalo, že aspoň 95 percent z poľnohospodárskych zložiek, potrebných na výrobu, pochádza z vypestovaných ekologických produktov a tieto zložky predstavujú najmenej 20% kozmetického výrobku.

Palm oil free certifikát

palm-oil-certifikat

Mnohí z Vás sa už možno stretli s tým ako palmový olej ohrozuje celú ekológiu. Je známy tým, že zohráva veľkú úlohu v potravinárskom, ale aj v kozmetickom priemysle a pri výrobe palív. Je veľmi lacný a ľahko sa pestuje. Pre obrovský a rastúci dopyt po palmovom oleji a tým aj rozšírenie plantáží, vedie k vyhynutiu mnohých druhov rastlín a živočíchov v západnej Afrike a juhovýchodnej Ázii. Každý týždeň sa tak znečisťuje veľmi veľa prirodzeného prostredia zvierat, vrátane domovov orangutanov. Tento certifikát tak dokazuje, že namiesto ekologickej hrozby v podobe palmového oleja, bol použitý iný, viac ekologický a prírodný olej.


Každá certifikácia sa líši tým, čo umožňuje obsahovať v produkte a čo naopak zakazuje. Zároveň ide o nákladný proces, ktorý odrádza mnoho výrobcov prírodnej kozmetiky, ktorej zloženie je rovnako poctivé a čisté. Ide o výrobcov kozmetiky alebo dovozcov organických zložiek, ktorí buď nemajú rozpočet na certifikačný proces, alebo tí, ktorí si nepotrpia na dokazovaní kvality svojich výrobkov certifikátom a uprednostňujú tak radšej pravdivé zloženie, ktorému každý rozumie. To znamená, že to čo nie je certifikované, nemusí byť hneď zlé. Stále platí zlaté pravidlo: „čítaj zloženie na etikete“.

Prehliadli ste prvú časť článku „Zásady poctivej prírodnej kozmetiky“? Čítaj TU!

Podobné články

DIY – vitamínové sérum na pleť + videonávod

S výrobou kozmetiky je to rovnako ako s varením. Prináša to rovno dva benefity – […]

Pár jednoduchých tipov ako minimalizovať odpad v domácnosti

Recykluje už pomaly každá domácnosť. No vedeli ste, že to je len malá kvapka v […]

„Zelené Vianoce“ – ako minimalizovať odpad na Vianoce

Vianočné sviatky sú obdobím v roku, na ktoré sa tešia malí i veľkí. Prinášajú pokoj, […]

Tio zubné kefky – ekologická alternatíva

Vedeli ste, že zubná kefka je jednorazovým spotrebným materiálom, ktorý po pár mesiacoch končí medzi ostatným […]

Vianočné objednávky prijímame do 18.12. 12:00 hod 🎄
Vianočné objednávky prijímame do 18.12. 12:00 hod 🎄