Krása a starostlivosť

Zásady poctivej prírodnej kozmetiky (časť druhá) – Certifikáty

Prírodná kozmetika a certifikáty – čo majú tieto dva pojmy spoločné? Načo nám slúžia jednotlivé certifikáty, podľa čoho vybrať ten správny a prečo vlastne sú tak dôležité vo svete poctivej prírodnej kozmetiky?

V prvej časti článku „Zásady poctivej prírodnej kozmetiky“ sme si priblížili rozdiely medzi prírodnou, bio a organickou kozmetikou. Už vieme, že to, čo je označené ako prírodne, nemusí byť skutočne 100% prírodné. S bio a organickou kozmetikou úzko súvisia certifikáty, ktoré určujú čo daná kozmetika smie a čo nesmie obsahovať. Jednotlivé certifikáty prísne kontrolujú zloženie a pôvod jednotlivých obsiahnutých zložiek. V dnešnej dobe je certifikátov už pomerné veľké množstvo, my si predstavíme aspoň zopár, ktoré ti zaručene pomôžu pri výbere tej správnej prírodnej kozmetiky.

BDHI

BDHI certifikát predstavuje najstaršiu známku kvality v oblasti prírodnej kozmetiky. Organizácia sídli v Nemecku a vyvíja sa už od roku 1996. Kritériá BDIH certifikácie sú veľmi prísne, čím zaručujú nasledovné:

 • Zloženie výrobku pozostáva z najčistejšich prírodných surovín, ktoré pochádzajú z ekologického poľnohospodárstva alebo kontrolovaného voľného zberu vo voľnej prírode, bez zaťaženia životného prostredia;
 • zložky pochádzajú z rastlinného alebo minerálneho zdroja;
 • výrobok neobsahuje zložky na ropnej báze (parafíny, vazelína a pod.);
 • výrobok neobsahuje syntetické farbivá, konzervačné látky, vonné látky (parfémy), kremík, GMO suroviny, parafíny alebo iné deriváty minerálnych olejov;
 • konečný výrobok a jeho jednotlivé zložky nie sú testované na zvieratách a ani sa testovanie nezadáva iným firmám;
 • obal výrobku musí byť ekologický, teda recyklovateľný a minimalistický.

Vegan

Vegánska spoločnosť (Vegan society), so sídlom v Birminghame, bola založená v novembri 1944 a je to prvá vegánska spoločnosť na svete. Logo Vegan zaručuje, že výrobok nebol testovaný na zvieratách a zároveň neobsahuje živočíšne zložky, či zložky získané chovom zvierat, teda živočíšneho pôvodu (napr. med, mlieko, včelí vosk a pod.). Výrobky Vegan sú vyrobené podľa štandardu Vegan Animal free Standards.

CPK, CPK BIO

Český certifikát udeľovaný spoločnosťou KEZ. Tento certifikát zaručuje, že zber surovín použitých na výrobu produktov prebieha šetrne voči životnému prostrediu s ohľadon na zachovanie rozmanitosti druhov. Tiež je zaručená ekologická likvidácia odpadov vzniknutých počas výroby a obalov produktov. Výrobky nie sú testované na zvieratách a neobsahujú suroviny z mŕtvych zvierat. Certifikát CPK BIO je nadstavba k certifikátu CPK a zaručuje, že minimálne 10% surovín pochádza z bioprodukcie.

 •  syntetické farbivá
 • syntetické aromatické látky v súlade s ISO 9235
 • syntetické konzervanty okrem povolených
 • silikóny
 • parafín, vazelínu a další produkty z ropy,
 • polyméry kyseliny akrylové v žiadnej forme
 • látky, ktoré podstúpili pri výrobe alebo počas výroby CPK proces ožiarenia ionizujícou dávkou energie,
 • chemické UV filtre
 • geneticky modifikované materiály a ich produkty/deriváty
 • ethoxylované suroviny

COSMOS Natural

Tento prírodný kozmetický certifikát zaručuje výrobky bez obsahu parabénov, geneticky modifikovaných surovín, ropných surovín a jej derivátov. Ide o biokozmetický certifikát, ktorý majú možnosť získať jedine výrobky, pri ktorých sa dokázalo, že aspoň 95 percent z poľnohospodárskych zložiek, potrebných na výrobu, pochádza z vypestovaných ekologických produktov a tieto zložky predstavujú najmenej 20% kozmetického výrobku.

Palm oil free certifikát

Mnohí z Vás sa už možno stretli s tým ako palmový olej ohrozuje celú ekológiu. Je známy tým, že zohráva veľkú úlohu v potravinárskom, ale aj v kozmetickom priemysle a pri výrobe palív. Je veľmi lacný a ľahko sa pestuje. Pre obrovský a rastúci dopyt po palmovom oleji a tým aj rozšírenie plantáží, vedie k vyhynutiu mnohých druhov rastlín a živočíchov v západnej Afrike a juhovýchodnej Ázii. Každý týždeň sa tak znečisťuje veľmi veľa prirodzeného prostredia zvierat, vrátane domovov orangutanov. Tento certifikát tak dokazuje, že namiesto ekologickej hrozby v podobe palmového oleja, bol použitý iný, viac ekologický a prírodný olej.

 

Každá certifikácia sa líši tým, čo umožňuje obsahovať v produkte a čo naopak zakazuje. Zároveň ide o nákladný proces, ktorý odrádza mnoho výrobcov prírodnej kozmetiky, ktorej zloženie je rovnako poctivé a čisté. Ide o výrobcov kozmetiky alebo dovozcov organických zložiek, ktorí buď nemajú rozpočet na certifikačný proces, alebo tí, ktorí si nepotrpia na dokazovaní kvality svojich výrobkov certifikátom a uprednostňujú tak radšej pravdivé zloženie, ktorému každý rozumie. To znamená, že to čo nie je certifikované, nemusí byť hneď zlé. Stále platí zlaté pravidlo: „čítaj zloženie na etikete“.

Prehliadli ste prvú časť článku „Zásady poctivej prírodnej kozmetiky“? Čítaj TU!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *