Krása a starostlivosť

Zásady poctivej prírodnej kozmetiky (časť prvá)

Zásady poctivej prírodnej kozmetiky (časť prvá)

Aj ty chceš žiť a starať sa o seba zdravšie? Chceš dať svojmu telu a pokožke výživné látky, ktoré potrebuje? V dnešnej dobe sa často stretávame s pojmami  prírodná, bio, či organická kozmetika. Ale ako sa v tom všetkom vyznať a vedieť, čo je to pravé „orechové“?

Najväčším orgánom nášho tela je koža. Najdôležitejšou úlohou kože a pokožky je udržiavať „dobré veci“ vo vnútri a „zlých“ sa prostredníctvom nej zbaviť. My sa o pokožku snažíme, samozrejme, čo najlepšie starať. Poličky v kúpeľniach máme preplnené produktami, ktoré sľubujú tú najlepšiu starostlivosť o pleť, telo, vlasy, zuby, nechty…. vlastne o každý kúsok nášho tela.


„Naša pokožka sa správa skôr ako huba, než ako bariéra. Absorbuje všetko, čo na ňu dáme a to sa ďalej dostáva do nášho krvného obehu.“


Človek absorbuje takmer 130 chemikálií, ktoré v malom množstve nemusia škodiť, ale skúsme si spočítať koľko kozmetiky denne použije priemerná žena. Už len ranná rutina obnáša čistenie pleti, hydratáciu, ústnu hygienu, líčenie. A to nepočítame ešte dezodorant, parfém, krém na ruky, rannú sprchu, večernú rutinu, či masky, ktoré si doprajeme niekoľko krát do týždňa. Naša pokožka sa správa skôr ako huba, než ako bariéra. Absorbuje všetko, čo na ňu dáme a to sa ďalej dostáva do nášho krvného obehu.

Mnoho ľudí si už v dnešnej dobe začína čítať zloženia, ktoré sú však plné neznámych názvov. Snažia sa vyvarovať škodlivým látkam a prechádzajú na prírodnú kozmetiku. Tu ale zrazu natrafíme na množstvo výrobkov, ktoré sú označované ako prírodná, bio, organická, či certifikovaná kozmetika, … . Ako sa v tom všetkom vyznať a nenechať sa oklamať klamným názvom? Stačí ak sa budete držať týchto zásad, ktoré s čistou a poctivou prírodnou kozmetikou úzko súvisia:

1. Označenia „prírodné“, „bio“ a „organické“:

Prírodná kozmetika

Termín „prírodná kozmetika“ by mal označovať čistú kozmetiku, zloženú z prírodných zložiek. Bohužiaľ to tak nie je! Je to najpoužívanejší termín, ktorý ľudí zavádza, aby si mysleli, že kupujú zdravú kozmetiku, ktorá je zložená iba z prírodných zložiek a nijak im neškodí. No v skutočnosti stačí, keď produkt obsahuje len isté percento prírodných zložiek, ktoré nie sú nijak kontrolované a zvyšok zloženia môžu tvoriť syntetické látky a toxíny.

Pojem „prírodná kozmetika“ nie je legislatívne upravená ani certifikovaná, čo znamená, že nikde nemáme záruku, že pri pestovaní prvotných surovín, ich zbere, či spracovaní nedošlo k použitiu chemických látok alebo pesticídov. Preto nemôžeme zabúdať čítať zloženie aj kozmetiky s označením „prírodná“.

Bio a Organická kozmetika

Bio, teda organická kozmetika, spočíva v tom, že rastlinné suroviny použité v tejto kozmetike sú vypestované, spracované, skladované a balené bez pesticídov, herbicídov, umelých hnojív a iných syntetických chemikálii v súlade s ekologickým poľnohospodárstvom, podľa  predpisov kontrolných inštitúcií, ktoré vydávajú povolenia pre certifikáciu jednotlivých zložiek alebo samotných výrobkov. K tomu, aby kozmetický prípravok bol označovaný a certifikovaný ako organický výrobok, musí obsahovať aspoň 95% zložiek organického pôvodu, zatiaľ čo zvyšných 5% sú napríklad minerálne látky.

 

Keď si to na záver zhrnieme, je dôležité nenechať sa oklamať názvom „prírodná kozmetika“, pretože to ešte nič neznamená. Na istotu ideme s certifikovanou organickou kozmetikou. Práve jednotlivým certifikátom prírodnej kozmetiky sa budeme venovať v druhej časti článku „Zásady poctivej prírodnej kozmetiky.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *