Krása a starostlivosť, Zdravie a životný štýl

Zdravé opaľovanie – aká je pravda o opaľovacích krémoch?

Neodmysliteľnou súčasťou letných dní je pobyt na slnku spojený s aktívnym opaľovaním alebo inými aktivitami. Už od detstva počúvame: „nezabudni sa natrieť, pozor na nebezpečné slnko, nieže ťa spáli, dostaneš rakovinu,…“ Ako to je v skutočnosti s opaľovaním a opaľovacími krémami?

Ako v skratke funguje komerčný opaľovací krém?

V skutočnosti zabraňuje prenikaniu UVA a UVB lúčov a tak predchádzajú spáleniu. Tento fakt pozná snáď každý, počúvame to predsa v každej reklame a od každého „odborníka“. Ale až teraz vám prezradím ten paradox celého opaľovacieho biznisu. UVB lúče síce spôsobujú spálenie pokožky, ale zároveň stimulujú tvorbu vitamínu D, ktorý bojuje proti veľkému množstvu druhov rakoviny. Je teda v poriadku zabrániť prenikaniu týchto lúčov do nášho tela a teda tvorbe životne dôležitého vitamínu D?

Vedecké dôkazy však celkom jasne ukazujú, že opaľovacie krémy v skutočnosti rakovinu podporujú tým, že blokujú vstrebávanie ultrafialového žiarenia, ktoré v koži produkuje vitamín D. Vitamín D, ako nedávne štúdie ukázali, bráni až 77% VŠETKÝCH prípadov rakoviny u žien. Zároveň, toxické chemické prísady použité vo väčšine bežne dostupných opaľovacích krémoch sú v skutočnosti karcinogénne a nikdy neboli bezpečne testované alebo ich bezpečnosť nebola schválená cez FDA. Vstrebávajú sa priamo cez pokožku (pokožka absorbuje väčšinu látok, s ktorými sa dostane do kontaktu) a tie následne vstúpia do krvného obehu. Medzi látky, ktoré podporujú tvorbu rakovinových buniek, patria najmä syntetické UV filtre, syntetické vône, umelé farbivá, parabény, ropné deriváty a mnoho iných.

Ako na zdravé opaľovanie?

Vhodným alternatívnym prostriedkom pre zdravé opaľovanie sú prírodné BIO opaľovacie krémy alebo rastlinné oleje, ktoré majú prirodzený UV faktor. Charakteristické sú svojim bezpečným zložením, ktoré nepodporuje tvorbu rakovinových buniek, nezamedzujú prenikaniu vitamínu D do nášho tela a zároveň pokožku chránia pred nebezpečným spálením. V našom sortimente nájdete kozmetickú značku Alga Maris.

Alga Maris

Táto francúzska BIO opaľovacia kozmetika je výsledkom intenzívneho výskumu Laboratória Biarritz vo Francúzsku, ktorá ponúka účinné BIO opaľovacie prípravky, kde hlavnou aktívnou zložkou je kombinácia minerálnych slnečných filtrov a komplex antioxidantov – Alga-gorria®. Jadrom tohto inovatívneho programu – Alga-gorria® je extrakt z červenej riasy, ktorý chráni pokožku pred nepriaznivými vplyvmi voľných radikálov s okamžitým účinkom. Kombinácia UV ochrany z prírodných filtrov a patentovaná technológia Alga-gorria® efektívne chráni pokožku pred spálením, starnutím buniek a stratou prirodzenej obranyschopnosti.

Prípravky Alga Maris predchádzajú poškodeniu a sľubujú, že pri pravidelnom používaní po celý rok k žiadnemu poškodeniu nedôjde. Veľkou výhodou tiež je, že tieto prípravky vám nezanechávajú žiadnu bielu farbu, ako pri bežne dostupných opaľovacích krémoch,  ktorá sa nie a nie votrieť do pokožky. Dokonca ani ten známy nepríjemný lepkavý pocit vás nečaká, jednoducho nič, čo by rušilo. Užívate si len príjemnú  vôňu bambuckého masla a kokosu, ktorú obsahujú spreje z ich rady a samozrejme účinky. Naopak ich ochranný krém nie je parfemovaný, preto ho pokojne môžu používať aj alergici s citlivou pokožkou. Je vhodný aj ako ochrana a hydratácia pod make-up, čiže okrem tela je možné ho použiť aj na tvár.

Vzhľadom k tomu, že detská pokožka je jemná a krehká a jej ochranný mechanizmus nie je ešte dostatočne vyvinutý, je potrebné dbať na vyššiu ochranu vášho dieťatka pred slnečnými lúčmi. Z toho dôvodu tento manželský pár, ktorý značku Alga Maris založil myslel aj na tých najmenších. Pre nich pripravil vysoko účinné BIO  mlieko na opaľovanie, ktoré chráni citlivú detskú pokožku a spĺňa tie najprísnejšie kritériá. Hypoalergénne a silno hydratačné zloženie s jemnou a nelepivou konzistenciou je jednoducho to najlepšie, čo môžete svojim ratolestiam dopriať.

Rastlinné oleje s prirodzeným UV faktorom

Pre tých čo nepreferujú krémovú konzistenciu môžu byť rastlinné oleje to pravé. Rastlinné oleje totižto umožňujú časti žiarenia preniknúť až do pokožky. To však nie je na škodu, keďže vaše telo pomocou nich vytvára vyššie spomínaný vitamín D. Ďalšou výhodou je, že väčšina z nich okrem samotnej ochrany pred UV lúčmi obsahuje aj množstvo vitamínov, mastných kyselín, antioxidantov a ďalších výživných látok prospešných pre vašu pokožku. Viete, ktoré oleje medzi ne patria?

Jeden z najznámejších je mrkovový olejový macerát, ktorý je jedným z najlepších ochrancov pokožky. Beta-karotén totižto pôsobí protizápalovo a spomaľuje starnutie pokožky. Zároveň je skvelým aktivátorom opálenia, ktorý podporuje jednotné  zdravé opálenie. Ochranný faktor oleja z mrkvových semienok sa bez problémov vyrovná aj tým najsilnejším komerčným krémom na opaľovanie.

Medzi ďalšie z lacných a hlavne ľahko dostupných olejov sa radí kokosový olej. Okrem jeho všestranného využitia a je výhodou aj jeho veľmi príjemná vôňa.  Stačí ho natrieť na pokožku počas pobytu vonku na slnku a poskytutne vám stredne silnú ochranu pred ultrafialovými lúčmi.

K tým menej spomínaným patrí napríklad malinový olej, ktorý vďaka svojmu prirodzenému UV faktoru 30-50 dokonalo chráni pokožku pred slnečných žiarením. Taktiež je bohatý na antioxidanty, vitamín E, či karotenoidy, vďaka ktorým zabraňuje starnutiu pokožky. Jeho hlavnou výhodou je tiež trvácnosť, čiže vám nehrozí žeby ste ho na ďalší rok museli vyhadzovať.

Rada na záver

Spálenie je v skutočnosti spôsobené výživovým nedostatkom, ktorý zanechá pokožku náchylnú na mutácie DNA zo žiarenia. Príjmom rastlinných živín zlepšíte aj svoju výživu a ochránite svoj nervový systém a budete voči spáleniu prirodzene odolní. Rovnaké živiny tiež chránia zrakové nervy a oči pred poškodením zo žiarenia. To je dôvod, prečo sa konzumácia bobúľ a mrkvy roky spájala so zdravým zrakom (rovnaké živiny, ktoré chránia pokožku pred spálením, chránia aj zrak).

Porozmýšľajte o tom. Naši predkovia nemali vnútorné osvetlenie a pravidelne svoju kožu vystavovali slnku. Nebežali a neskrývali sa pred slnkom (iba ak do tieňu) a používali ho ako výživu na vytváranie dôležitého vitamínu, ktorý podporuje zdravie mnohými spôsobmi. Myšlienka, že slnko pre nás nie je dobré je podobná myšlienke, že pre nás nie je dobrá voda.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *