Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.

„Zelené Vianoce“ – ako minimalizovať odpad na Vianoce

Vianočné sviatky sú obdobím v roku, na ktoré sa tešia malí i veľkí. Prinášajú pokoj, radosť, spájajú blízkych.  No málokto si uvedomuje odvrátenú stránku Vianoc v podobe nadmerného nakupovania, plytvania potravinami a tvorby zbytočného odpadu.


Nie nadarmo sa vianočné sviatky označujú za obdobie, kedy vzniká najviac odpadu. Podľa štatistík, napríklad v takom Anglicku, vyhodia domácnosti počas Vianoc až 5 tašiek odpadu navyše. Mali by sme sa nad tým zamyslieť a snažiť sa aj na Vianoce menej konzumovať a viac triediť odpad. Priznajme si, že nie vždy všetko skončí v našom žalúdku, ale v odpadkovom koši. Veď len vyhodením jednej tašky  menej, ušetrí malá domácnosť až 13,2kg CO2, stredná až 33kg a veľká neuveriteľných 52,8kg.

Našim zodpovedným prístupom a šírením povedomia minimálizácie odpadu však môžeme negatívny vplyv na prostredie výrazne znížiť. Ak neviete ako si počas Vianoc poradiť s recyklovaním, poskytneme vám zopár trikov  a nápadov ako mať Vianoce „zelenšie“:

Balenie darčekov

vianocny-darcek

Využite možnosť zakúpiť baliaci papier z recyklovateľného materiálu, poprípade zabaľte darčeky do novín. Pri dobrom nápade a dostatočnej kreativite dokážete vykúzliť výnimočné balenie darčeka pre svojho blízkeho. Bude nie len ekologické, ale aj inovatívne a nápadité, čo obdarovaný isto ocení.

Vhodnou alternatívou sú darčekové tašky, ktoré môžete zakúpiť v recyklovateľnej verzii alebo si ich vyrobiť jednoducho doma. Výhodou je, že taštička sa dá opätovne využiť a rovnako ponúka využitie vlastnej fantázie na jej dizajn.

Vianočné stromčeky

Živý alebo umelý? Každý jeden výber zahŕňa svoje plusy aj mínusy. Živé stromčeky predstavujú ekologickú hrozbu vyrubovania stromčekov v prírode, pričom umelé sú vyrobené z PVC materiálov, ktoré majú nepriaznivý dopad na životné prostredie, no zároveň ho nepotrebujete každý rok meniť a môže vydržať desiatky rokov, čím predídete zbytočnému vyrubovaniu stromčekov.

Ak sa rozhodnete pre živý stromček, je mnoho spoločností, ktoré vám po sviatkoch stromček vezmú a recyklujú (BA-OLO, stromčeky zbierajú prvý januárový týždeň).

Najvhodnejšou a najekologickejšou voľbou je mať stromček aj s koreňmi a po Vianociach ho napríklad zasadiť v záhrade, aby rástol ďalej.

Vianočné dekorácie

vianocna-gula

Pred tým, než všetko vyhodíte, porozmýšľajte, či by niekomu tieto ozdoby ešte nemohli poslúžiť. Existuje mnoho „blšákov“, či búrz, kde sa dajú použiteľné veci predať za symbolickú cenu, poprípade darovať na charitu, kde sa určite nájde nejeden záujemca.

Poprípade si skúste s deťmi, súrodencami, či kamarátmi vytvoriť vlastné dekorácie. Existuje už mnoho návodov, podľa ktorých viete vytvoriť krásne a hlavne vlastné dekorácie z nepotrebných veci, ktoré máte doma. Budete tak ekologickí, využijete vlastnú kreativitu a budete mať niečo, čo nemá nikto iný 😉

Jedlo

vianocne-jedlo

Je všeobecne známe, že vyhadzujeme až príliš veľa jedla a na Vianoce sa táto situácia len zhoršuje. Skúste popremýšľať nad novým receptom a využiť všetky zvyšky, ktoré pri varení zostávajú. Niektoré zvyšky jedla sú vhodne aj pre vtáčiky. Myslím, že budú radi, ak im aj vy urobíte menšie Vianoce.

Kompostujte. Ak nemáte kompost, môžete jedlo dát niekomu, kto kompost vlastní alebo si jednoducho vytvorte vlastný.

Máte ovocie, ktoré už nevyzerá „naoko“ dobré a nejde Vám na chuť? To ale neznamená, že skutočne nie je jedlé. Môžete ho odšťaviť, pomixovať, či využiť v pečení.

Darčeky

Ak sa vám náhodou nejaký darček nepáči alebo ho potrebovať nebudete, nevyhadzujte ho. Je mnoho charitatívnych organizácií, ktoré radi príjmu všetky dary a určite sa im potešia. Poprípade sa skús spýtať známych, či by ich takáto pozornosť nepotešila.

Keď kupujete darček, popremýšľajte aj nad eko/prírodnou formou. Je možné kúpiť aj veci z recyklovaných materiálov, ktoré vôbec nestrácajú kvalitu. My Vám ponúkame kvalitnú prírodnú kozmetiku, ktorej obaly sú recyklovateľné a kompostovateľné. Vianočnú ponuku nájdeš TU!


Čím viac ľudí si uvedomí dopad zbytočného odpadu na životné prostredie, tým bližšie sme ku záchrane našej planéty. Preto nezabudni myslieť ekologicky aj počas Vianoc a upovedomiť svojich blízkych zdieľaním tohto článku. Konieckoncov, sviatky sú o rodine, oddychu a pokoji. Bio-Way Vám praje čarovné Zelené Vianoce!

Podobné články

Skúsenosť so ZAO prírodnou dekoratívnou kozmetikou – Časť prvá
22. novembra 2016

Zao dekoratívna kozmetika prináša čisté prírodné zloženie, ekologické bambusové obaly a krásny konečný efekt v […]

Mylo na návšteve v Bio-Way
26. apríla 2018

Prinášame ti jedinečnú príležitosť osobne spoznať osôbku, ktorá stojí za celým vývojom a výrobou Mylo […]

Zdravé opaľovanie – aká je pravda o opaľovacích krémoch?
24. mája 2018

Neodmysliteľnou súčasťou letných dní je pobyt na slnku spojený s aktívnym opaľovaním alebo inými aktivitami. […]

Pár jednoduchých tipov ako minimalizovať odpad v domácnosti
12. novembra 2018

Recykluje už pomaly každá domácnosť. No vedeli ste, že to je len malá kvapka v […]