Zdravie a životný štýl

„Zelené Vianoce“ – ako minimalizovať odpad na Vianoce

Vianočné sviatky sú obdobím v roku, na ktoré sa tešia malí i veľkí. Prinášajú pokoj, radosť, spájajú blízkych.  No málokto si uvedomuje odvrátenú stránku Vianoc v podobe nadmerného nakupovania, plytvania potravinami a tvorby zbytočného odpadu.


 

Nie nadarmo sa vianočné sviatky označujú za obdobie, kedy vzniká najviac odpadu. Podľa štatistík, napríklad v takom Anglicku, vyhodia domácnosti počas Vianoc až 5 tašiek odpadu navyše. Mali by sme sa nad tým zamyslieť a snažiť sa aj na Vianoce menej konzumovať a viac triediť odpad. Priznajme si, že nie vždy všetko skončí v našom žalúdku, ale v odpadkovom koši. Neprepadaj konzumu, premyslenému marketingu a vianočnému ošiaľu. Veď Vianoce sú predovšetkým o rodine, pokoji a oddychu.

Našim zodpovedným prístupom a šírením povedomia minimálizácie odpadu však môžeme negatívny vplyv na prostredie výrazne znížiť. Ak neviete ako si počas Vianoc poradiť s recyklovaním, či minimalizmom, poskytneme vám zopár trikov  a nápadov ako mať Vianoce „zelenšie“:

Balenie darčekov – eko a hravo

Využite možnosť zakúpiť baliaci papier z recyklovateľného materiálu, poprípade zabaľte darčeky do novín. Pri dobrom nápade a dostatočnej kreativite dokážete vykúzliť výnimočné balenie darčeka pre svojho blízkeho. Bude nie len ekologické, ale aj inovatívne a nápadité, čo obdarovaný isto ocení.

Vhodnou alternatívou sú darčekové tašky, ktoré môžete zakúpiť v recyklovateľnej verzii alebo si ich vyrobiť jednoducho doma. Výhodou je, že taštičku si odložíte a sa dá opätovne využiť každý rok.

Vianočné stromčeky – ktorý si vybrať?

Živý alebo umelý? Každý jeden výber zahŕňa svoje plusy aj mínusy. Živé stromčeky predstavujú ekologickú hrozbu vyrubovania stromčekov v prírode, pričom umelé sú vyrobené z PVC materiálov, ktoré majú nepriaznivý dopad na životné prostredie, no zároveň ho nepotrebujete každý rok meniť a môže vydržať desiatky rokov, čím predídete zbytočnému vyrubovaniu živých stromčekov.

Ak sa rozhodnete pre živý stromček, je mnoho spoločností, ktoré vám po sviatkoch stromček vezmú a recyklujú ho. Nie každé mesto to ponúka a všade to inak funguje. Stačí si zistiť na internete a posunúť informáciu aj svojim známym.

Najvhodnejšou a najekologickejšou voľbou je mať stromček aj s koreňmi (v kvetináči) a po Vianociach ho napríklad zasadiť v záhrade, aby rástol ďalej.

Vianočné dekorácie

Pred tým, než všetko vyhodíte, porozmýšľajte, či by niekomu tieto ozdoby ešte nemohli poslúžiť. Existuje mnoho „blšákov“, či búrz, kde sa dajú použiteľné veci predať za symbolickú cenu, poprípade darovať na charitu, kde sa určite nájde nejeden záujemca.

Poprípade si skúste s deťmi, súrodencami, či kamarátmi vytvoriť vlastné dekorácie. Existuje už mnoho návodov, podľa ktorých viete vytvoriť krásne a hlavne vlastné dekorácie z nepotrebných veci, ktoré máte doma. Budete tak ekologickí, využijete vlastnú kreativitu a budete mať niečo, čo nemá nikto iný ;-).

Je všeobecne známe, že vyhadzujeme až príliš veľa jedla a na Vianoce sa táto situácia len zhoršuje. Skúste popremýšľať nad novým receptom a využiť všetky zvyšky, ktoré pri varení zostávajú. Niektoré zvyšky jedla sú vhodne aj pre vtáčiky. Myslím, že budú radi, ak im aj vy urobíte menšie Vianoce. V prípade, že ste prepadli hojnosti počas Vianoc a nestíhate všetko nakúpené jedlo skonzumovať, darujte ho niekomu, kto ho má málo.

Kompostujte. Ak nemáte kompost, môžete jedlo dať niekomu, kto kompost vlastní alebo si jednoducho vytvorte vlastný.

Máte ovocie, ktoré už nevyzerá „naoko“ dobré a nejde Vám na chuť? To ale neznamená, že skutočne nie je jedlé. Môžete ho odšťaviť, pomixovať, či využiť v pečení.

Darčeky – uvedomelé nakupovanie

Ak sa vám náhodou nejaký darček nepáči alebo ho potrebovať nebudete, nevyhadzujte ho a ani neodkladajte do skrine na dávne časy budúce. Je mnoho charitatívnych organizácií, ktoré radi príjmu všetky dary a nájdu im vhodných majiteľov. Poprípade sa skús spýtať známych, či by ich takáto pozornosť nepotešila.

Keď kupujete darček, popremýšľajte aj nad eko/prírodnou formou. Je možné kúpiť aj veci z recyklovaných materiálov, ktoré vôbec nestrácajú kvalitu. Nakupujte uvedomele a zodpovedne. Vytvorte si so známymi zoznam prianí a želaní, čím sa vyhnete neželaným a zbytočným darčekom bez využitia.

My Vám ponúkame kvalitnú prírodnú kozmetiku, ktorej mnohé obaly sú recyklovateľné, či kompostovateľné. Daruj kúsok prírody vďaka nám :-). Celý prírodný sortiment nájdeš TU.


Čím viac ľudí si uvedomí dopad zbytočného odpadu na životné prostredie, tým bližšie sme ku záchrane našej planéty. Preto nezabudni myslieť ekologicky aj počas Vianoc a upovedomiť svojich blízkych zdieľaním tohto článku. Konieckoncov, sviatky sú o rodine, oddychu a pokoji. Pamätajte, že hojnosť, materiálnosť a prepych je len ilúzia tvorená médiami. Bio-Way Vám praje čarovné Zelené Vianoce!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *